Rosjanie będą mieli własny mobilny system operacyjny. Właśnie nawiązali współpracę z fińską firmą Jolla, utworzoną przez pracowników, którzy odeszli z Nokii przed przejęciem jej części przez Microsoft. Podstawą nowego systemu operacyjnego będzie Jolla – system rozwijany w modelu open source. Nieco więcej światła rzuca rosyjski minister telekomunikacji Nikołaj Nikiforow, gdyż w wywiadzie, którego udzielił dziennikowi RBC, wspomniał, że nowy system ma osiągnąć udział rynkowy na poziomie 50% do 2025r., w późniejszym etapie do prac nad rozwojem systemu dołączą inne kraje z regionu BRICS (Brazylia, Indie, Chiny, Afryka Południowa).

Oczywistym celem jest zatem radykalne zmniejszenie udziału amerykańskich systemów operacyjnych na rynku mobilnym w Rosji. Analitycy Gartnera podają, że obecnie liderem jest tam Android z udziałem 81%, na drugim miejscu znajduje się iOS z udziałem na poziomie 15%. Obecnie udział systemu Sailfish oscyluje w okolicy 0,5%, nieco więcej niż BlackBerry, ale mniej niż Windows Phone (Windows Phone i Blackberry razem wzięte mają 3 % globalnego rynku – źródło: IDC, maj 2015).

Sprawę nowego systemu żartobliwie skomentował czeski tygodnik E15.
Kremlin OS
Jestem przekonany, że ten humorystyczny kolaż jest niezrozumiały poza krajami byłego bloku wschodniego i trafia głównie do dzisiejszego pokolenia 40+, które miało okazję poznać słynną rosyjską grę.

Nie jest to pierwszy przypadek, w którym Rosjanie postanawiają zbudować własny system operacyjny. Pięć lat temu uruchomiono projekt rządowy systemu, który miał być głównym rywalem Windows, ale już dwa lata później projekt zamknięto. W sferze rządowej wiele rosyjskich komputerów działa pod kontrolą jednej z dystrybucji Linuksa. Własny system operacyjny wykorzystujący dostępną technologię open source (Linux albo BSD) wykonały dwa inne totalitarne reżimy – Kuba (Nova) i Północna Korea (Red Star).

To nie tylko system
Głównym światowym dostawcą użytkowej elektroniki są Chiny i Korea, ale Rosjanie również produkują mikroprocesory. Jednym z takich dostawców jest firma MSTC, aktywna od 1992. Niestety nawet najnowszy komputer Elbrus-4C pozostaje w tyle w stosunku do zachodnich technologii o kilka lat.