Teraz coś w nieco weselszym tonie – zgodnie z obietnicą wracam do akcesoriów. Akcesoria do smartfonów są ciekawym zjawiskiem na rynku. Niektóre uzupełniają istotne braki telefonów (problemy z baterią, niepełna obsługa Bluetooth, brak kart pamięci, brak NFC, słaba optyka wbudowanego aparatu, brak niektórych złączy), inne z kolei wypełniają potrzeby użytkownika związane z personalizacją smartfona. To ostatnie ma głęboki sens, też stosuję podobną taktykę i moja stara Nokia E72 zamiast smyczy ma sznurek wykonany w technice kumihimo. Od razu wiadomo czyj to telefon.
DSCF7698
DSCF7699
DSCF7701
DSCF7969-001
Znajdziemy również akcesoria do tabletów, a nawet do użycia odtwarzacza MP3 jako zegarka.
DSCF7692
DSCF7693
DSCF7700
Uzupełnianie niedostatków czasami wygląda śmiesznie:
DSCF7704
DSCF7708
Uzupełnianie optyki mieć głębszy sens, gdy chcemy za pomocą smartfona pokazać coś znacznie prościej niż przez użycie osobnego urządzenia – oto przykład, jak można zrobić tą drogą prymitywny mikroskop.
DSCF7953-001
Krótki czas pracy smartfonów na jednym ładowaniu akumulatora jest plagą dzisiejszych konstrukcji (poza bardzo nielicznymi wyjątkami). Nic dziwnego, że natychmiast powstały akcesoria służące do doładowania akumulatora w telefonie z przenośnego źródła.
DSCF7944
Z podobnego „power banku” zasilałem swoją kieszonkową kamerę, gdyż wbudowany akumulator starcza tylko na godzinę nagrania.
Moc obliczeniowa smartfona może być z powodzeniem wykorzystana do obróbki dźwięków. Przykładem jest hobbystyczna echosonda przeznaczona dla wędkarzy. Wodoodporne urządzenie opuszcza się na lince pod powierzchnię wody, a sygnał jest przetwarzany przez mikroprocesor smartfona i pokazuje na ekranie miejsca, gdzie prawdopodobnie są ryby. Nie jest to profesjonalna echosonda, ale jest od niej wielokrotnie tańsza i ma osiągi wystarczające dla amatorów wędkowania.
DSCF7917-001
Palmę pierwszeństwa wśród dziwactw przyznałbym wytykowi dla miłośników ręcznych autoportretów czyli „słitfoci”, po angielsku nazywanych „selfie”.
DSCF7919
DSCF7921