23 lipca o godzinie 6.00 w Giżycku symbolicznie wyłączono nadawanie analogowego sygnału telewizyjnego na terenie naszego kraju. Historycznego przełączenia sygnału analogowego na sygnał cyfrowy dokonali wspólnie: Minister Administracji i Cyfryzacji Michał Boni, Prezes UKE Magdalena Gaj, Przewodniczący KRRiT Jan Dworak oraz Prezes Zarządu TVP Juliusz Braun. W ten sposób zakończyła się era telewizji analogowej. Modernizacja ta była dość kłopotliwa, gdyż wymagała wprowadzenia całkiem nowej technologii dosyłu, a także kodowania i dekodowania sygnału. Zmiana nastąpiła po obu stronach: od nadajników, aż po dekoder w odbiorniku. Subiektywnie jakość odbioru jest o wiele lepsza niż przy sygnale analogowym nawet przy tej samej instalacji antenowej.

W Polsce obserwowaliśmy dwie takie zmiany – wprowadzenie telewizji kolorowej oraz zmianę standardu kodowania kolorów z SECAM na PAL. Obecna zmiana jest o wiele poważniejsza, gdyż całkowicie zmienia sposób kodowania informacji i nie jest zgodna wstecz bez wprowadzenia specjalnego dekodera. Dodatkowo cyfrowy charakter sygnału uniemożliwia budowę bardzo prostych odbiorników, nad którymi pełną kontrolę posiada konstruktor.
W nowszych telewizorach dekoder jest już wbudowany. Nadal jednak, podobnie jak to miało miejsce dawniej w sygnale analogowym (OIRT/CCIR, PAL/SECAM, odstęp fonii 6.5MHz/5.5 MHz, czy dźwięk AM we Francji) występuje podział standardów: Polska używa innego kodeka obrazu (kraje zachodnie wdrożyły MPEG-2 a w Polsce mamy MPEG-4: H.264/AVC).

Nie zmieniło to jednak analogowego sygnału nadal obecnego w polskich kablówkach, posiadacze starszego sprzętu mogą również użyć przystawek z lokalnym modulatorem. Jest to jedyny sposób, by odbierać dzisiejszy program na muzealnych odbiornikach lampowych:

blwdr
Na zdjęciu – telewizor Belweder podczas testów w trakcie odnawiania. Telewizor był produkowany od 1957r. (powstało około 150 tys sztuk) i był pierwszą konstrukcją tego typu opracowaną całkowicie w Polsce (Wisła była licencjonowana z b.ZSRR). Była to nowoczesna jak na owe czasy konstrukcja. Fotografia użytkownika Marcin K. z forum trioda, gdzie zbierają się m.in. pasjonaci technologii lamp elektronowych.
Technicznie da się oglądać dzisiejszy cyfrowy multiplex na telewizorze z lat pięćdziesiątych!