Każdy „bezpiecznik” co pewien czas robi szkolenia dla pracowników. Tę samą mantrę powtarza się od lat – NIGDY nie zapisuj haseł na karteczkach przy monitorze. Ani pod klawiaturą, ani w żadnym innym łatwo widocznym miejscu.
Źle, gdy jest to hasło do lokalnego systemu. Gorzej, gdy jest to hasło do aplikacji dostępnej przez Internet. Tragicznie, gdy jest to aplikacja związana z bezpieczeństwem. A beznadziejną głupotą jest pozostawienie takiego hasła na tablicy, gdy na miejsce przyjeżdża ekipa telewizyjna…
Taka wpadka zdarzyła się Lotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu, którego dyspozytor miał napisane hasło do systemu Rescue Track, z którego korzysta się do lokalizacji i koordynacji zasobów ratunkowych.
Oto dowód, zrzut ekranu z odtwarzacza filmów z TVP Info, zrobiony przez czytelnika Wykopu o nicku neversaid:

Zaznaczyłem interesujący fragment. Oczywiście całość materiału nadal można obejrzeć pod tym adresem. Instalacja dodatku Silverlight wyłącznie na własne ryzyko, najlepiej w maszynie wirtualnej, nigdy w instancji produkcyjnej.
TVP niestety wymaga Silverlighta, a moim zdaniem jest to jedna z najgorszych decyzji, jakie mogła zrobić TVP. Jest ona instytucją publiczną, więc nie ma prawa faworyzować jedynie słusznej platformy systemowej. Użytkownicy komputerów Mac, a także najpopularniejszych tabletów oraz smartfonów na świecie niczego nie obejrzą. Pierwszy dowód na to był podczas Euro 2012. Moi znajomi oglądali transmisję wideo na iPadach lub tabletach z Androidem korzystając ze strumienia niemieckiej telewizji, a komentarz audio pana Zimocha odbierali z pierwszego programu Polskiego Radia.