Za każdym razem, gdy tylko jestem na konferencjach organizowanych przez dostawców technologii, staram się korzystać z sesji technicznych. Czasami wolę rozmawiać z ekspertem technologicznym niż z dyrektorem marketingu danego działu (ku zmartwieniu speców PR). Dlaczego tak? Bo eksperci są zafascynowani technologią, którą znają i naprawdę dobrze się z nimi rozmawia. Szczególną wartość mają dla mnie jednak warsztaty, na których można samodzielnie wykonać zadania i scenariusze, których nie dałoby się zrealizować w laboratorium redakcji, czy na moim laptopie.
Na konferencji VMWorld 2010 testowałem odtwarzanie serwerowni po poważnej awarii w rezerwowym środowisku, rok później przeprowadziłem konfigurację chmury prywatnej, dziś na EMC World 2012 przetestowałem wykonywanie kopii bezpieczeństwa bazy danych Oracle z wykorzystaniem deduplikacji za pomocą Data Domain. Po przypisaniu odpowiednich zasobów,
uruchomieniu procesów (wszystko w standardowym wirtualizowanym środowisku VMware) i wykreowaniu niewielkiej instancji zasilonej danymi, zalogowałem się do bazy Oracle z uprawnieniami dba i puściłem kopię w dwóch wariantach.

Mogłem zobaczyć wyniki deduplikacji już od pierwszych zasobów wysłanych do Data Domain. Redukcja czasu – około ośmiokrotna. Prawdopodobnie, gdybym miał więcej wiedzy, dałoby się ten czas jeszcze skrócić.
Oprócz labu, uczestniczyłem w sesjach technicznych obejmujących wykorzystanie technologii SSD w składowaniu danych, a także porównaniu modeli scale-up i scale-out. Zapraszam do następnego wydania Tygodnika Computerworld, gdzie postaram się przekazać Czytelnikom tę wiedzę, którą dali mi eksperci na konferencji.

A teraz idę do laboratorium, chcę przećwiczyć jeszcze jedno zadanie.