13 lutego 2012r. wystrzelony został pierwszy polski sztuczny satelita Ziemi. Satelitę PW-SAT zaprojektowano na Politechnice Warszawskiej, jego głównym celem jest zbadanie elastycznych ogniw słonecznych oraz mechanizmu zamierzonego przyspieszonego sprowadzania małych satelitów z orbity do gęstszych warstw atmosfery za pomocą balonu z cienkiej folii. Satelita ten został wystrzelony za pomocą rakiety Vega z kosmodromu w Gujanie Francuskiej, przy czym był to pierwszy start takiej rakiety w historii.
Satelita ma rozmiary nieco większej kostki Rubika (o krawędzi ok. 10cm) i waży kilogram. Na pokładzie posiada nadajnik pracujący na częstotliwości krótkofalarskich pasm 145MHz (2m) oraz 432MHz (70cm). Na moim transceiverze podłączonym do nie najlepszej anteny sygnał jest dość słaby, ale daje się odebrać bez problemów. W przyszłości będzie można przez tego satelitę przeprowadzić łączności głosowe, gdyż zostanie zdalnie przekonfigurowany do pracy jako przemiennik w trybie pracy zbliżonym do satelity AMSAT OSCAR 16 – nadawanie UHF FM, odbiór w paśmie 2M w emisji DSB. Sygnał PW-SAT zarejestrował holenderski krótkofalowiec Wouter Weggelaar o znaku PA3WEG.
Tak wygląda PW-SAT.

Satelity formatu CubeSAT są najtańszym sposobem umieszczenia obiektów w przestrzeni kosmicznej, cały projekt szacowany jest zazwyczaj w przedziale 40-80tys USD (koszty z 2004r., prawdopodobnie teraz jest jeszcze taniej). Dostępne są formaty 1U (taki jak PW-SAT), 2U (20x10x10cm) oraz 3U (30x10x10cm), przy czym niektórzy dostawcy oferują gotowe elementy do konstrukcji takich „kostek”, dostępne na przykład na stronie www.cubesatkit.com.
Cieszymy się, bo jest to pierwszy nasz obiekt w przestrzeni kosmicznej, ponadto został zrealizowany przez studentów polskiej uczelni.