Chociaż technicznie jest to możliwe od dawna, zmiana w polityce wsparcia VMware w praktyce umożliwia przedsiębiorstwom wirtualizację baz danych Oracle. Jeśli firma nie ma wyśrubowanych wymagań odnośnie do dostępności usługi, ale potrzebuje jedynie szybkiego odtworzenia po awarii, może z powodzeniem migrować z klastra RAC do pojedynczej instancji (o wiele tańsze licencje na bazę Oracle), a o szybkość odtworzenia zadba klaster VMWare. Można także uzyskać lepszą wydajność, niż RAC pracujący bezpośrednio na sprzęcie. O tym zagadnieniu napiszemy w najnowszym wydaniu tygodnika Computerworld.
Przyczyną, dla której dotąd rzadko wirtualizowano Oracle w VMware, są założenia wsparcia technicznego Oracle, zakładające przy zgłoszeniu serwisowym dotyczącym wirtualizowanej bazy konieczność odtworzenia błędu bezpośrednio na sprzęcie. Obecnie VMWare przejmuje na siebie w takich przypadkach ticket zgłoszenia wsparcia technicznego i załatwia sprawę z Oracle. Link jest tu: http://www.vmware.com/support/policies/oracle-support.html
Oprócz ciekawostek technicznych, chmury jako takiej, rozwiązań partnerskich oraz świetnego labu (czy muszę dodawać, że skorzystałem z niego?), prezentacja związana z wirtualizacją Oracle była jedną z ciekawszych na konferencji VMworld 2011 w Kopenhadze.