Od dawna wiadomo, że podsystem wejścia/wyjścia ma istotne znaczenie dla wydajności aplikacji. Dotyczy to także netbooków, które zazwyczaj są wyposażane w wolniejsze dyski mechaniczne 5200rpm. Ponieważ oryginalny dysk w moim MSI już zaczął zgłaszać do systemu problemy, zdecydowałem się na wymianę. Zasugerowany kilkoma komentarzami i opiniami założyłem hybrydowy dysk Momentus XT 320G 7200rpm, który posiada pamięć SSD o pojemności 4GB. To był strzał w 10, bo niektóre aplikacje niesamowicie przyspieszyły, przykładem może być klient pocztowy Evolution, w którym posiadam ponad 20GB wiadomości e-mail.
Jak działa bufor SSD w praktyce?
Oto pierwszy test wydajności.

Drugi test, chwilę później, wygląda tak.

Widać wyraźnie, że moduł SSD znacząco skraca czas dostępu (z 16,4 ms do 4,3 ms) do dysku, dzięki czemu wielokrotnie powtarzane operacje odczytu są bardzo przyspieszone. Jest to dysk 7200 rpm SATA, więc przy tej platformie maksymalny transfer rzędu 100MB/s a średni około 80MB/s jest rozsądnym wynikiem.
Trzeci test pokazuje jeszcze większe skrócenie czasu dostępu, do 0,5ms:

Zwolnienie transferu w okolicach 40% testy wynika z aktywności innych aplikacji (Google Desktop).

Jedynym istotnym minusem nowego dysku jest większe zużycie energii przy pełnym obciążeniu niż przy starym i wolnym 5200rpm. Czas pracy na bateriach testowany wczoraj wieczorem skrócił się z 7h do 5,5h, ale być może jedną z przyczyn jest nadal pracujący proces indeksowania zawartości moich dokumentów. Obecnie powertop pokazuje:
Po raz pierwszy od 5 lat przeinstalowałem system (dotąd robiłem tylko aktualizacje, przenosząc instalację na kolejne komputery), by wyniki testów wydajności były wiarygodne. Minusem jest nieco większa wibracja, zresztą użytkownicy również zwracali na to uwagę.
Jeśli pracujesz na Windows 7 lub przy Linuksie, polecam dysk hybrydowy, gdyż różnica wydajności jest odczuwalna od razu, a po dostrojeniu systemowej pamięci cache, wyniki są jeszcze lepsze.
Platforma testowa – netbook MSI Wind U100, 2GB RAM, system operacyjny Ubuntu 10.10 (Maverick Meerkat).
Dla porównania test wydajności przy starym dysku, oryginalnym instalowanym w tym netbooku.