Władze Egiptu odcięły połączenia internetowe, wyłączone zostały także wiadomości SMS oraz transmisja danych u operatorów komórkowych. Nie odłączono jednak połączeń telefonii stacjonarnej. Jak grzyby po deszczu zaczęły powstawać węzły różnych sieci, w tym uruchomiono usługi, które były prekursorami nowoczesnej wymiany informacji, takie jak BBS. Poczta elektroniczna jest nadal wymieniana za pomocą starych mechanizmów, takich jak uucp (Unix-Unix copy program), który nadal jest dostępny w najważniejszych dystrybucjach Linuksa. Ponieważ nie ma połączenia TCP-IP, do łask wróciły modemy telefoniczne. Wiele podręczników konfiguracji uucp oraz dokumentacji do transportu poczty zostało odkurzonych, wystarczyło skonfigurować port i modem…
W Kairze pojawiły się lokalne hotspoty z serwerami poczty elektronicznej, które posiadają wyjście na świat – na przykład przez modem, starą, dobrą drogą. Jest nawet bramka – BBS <-> Twitter, ale nie znam języka arabskiego, więc nie skorzystam.
Oprócz połączeń telefonicznych, w użyciu są telefon satelitarne Thuraya i Globalstar, które także oferują transmisję danych. Są drogie, ale mobilne. Gdy piszę te słowa, prawdopodobnie bramki w Europie właśnie zestawiają połączenie międzynarodowe stacjonarne do Egiptu i modemy synchronizują transmisję danych. Po uzgodnieniach, poczta zostanie przesłana. W dzisiejszym świecie powodzi informacji nie da się do końca zatamować.