Integralną częścią każdej dużej konferencji technicznej są stoiska firm partnerskich. Dzięki temu eksperci z różnych firm są dostępni w jednym miejscu i można skorzystać z ich wiedzy. Za każdym razem, gdy tylko mogę, to korzystam, bo jest to świetne źródło wiedzy. Rzetelnej, dostępnej z pierwszej ręki.
Oto efekt takiej współpracy – serwer terminalowy działający na moim netbooku (sam skonfigurowałem), połączenie odbywa się ze zintegrowanego terminala firmy IGEL.

System operacyjny na netbooku to Ubuntu 10.04. Połączenie – do wyboru, X11, VNC, RDP. Na pozór wydaje się mało praktyczne, ale to samo oprogramowanie może pracować na bardzo silnym serwerze a połączenie można zrealizować za pomocą energooszczędnych terminali w gniazdku.

Będzie działało z Citriksem, z usługami terminalowymi Microsoftu, a także z Linuksem.
Kto mówi, że się nie da? Nie warto opowiadać bajek, to po prostu trzeba sprawdzić. Jeśli firma korzysta z usług terminalowych to z powodzeniem może przejść do takiego modelu pracy. Do następnego numeru Computerworld opracuję krótki poradnik, który ukaże się także w dziale poświęconym wirtualizacji.