Ponieważ telefonia cyfrowa okazała się bardzo elastyczna, postanowiłem w praktyce sprawdzić, jak wygląda zgodność wsteczna w powszechnym cyfrowym medium, jakim jest Internet.
W odróżnieniu od GSM, Internet ewoluuje tak szybko, że nie pozostaje w nim miejsca na zgodność z oprogramowaniem sprzed roku 2000.
Po uruchomieniu Netscape Navigatora 3.0-96223 (z roku 1996), nawet strona domowa wpisana do tej aplikacji nie da się przejrzeć – program sygnalizuje mnóstwo błędów. Nie lepiej jest w przypadku strony www.computerworld.pl – zamiast treści pojawia się wiele okien, a następnie takie powiadomienie:
Too many Javascript Errors
Pomimo zamknięcia okien z błędami, nic nie da się z niej przejrzeć. Technoblog wygląda nieco lepiej:
Technoblog w Netscape 3
i daje się nawet coś przeczytać, chociaż są problemy z kodowaniem polskich znaków:
Technoblog w Netscape 3
Wyższa wersja Netscape’a (4.51pl – 99063, rok 1999) od biedy wyświetla tekst strony głównej www.computerworld.pl, ale nie jest to nawet zbliżona postać do tej, jaką renderują dzisiejsze przeglądarki:
Strona www.computerworld.pl w Netscape 4
Z dzisiejszymi stronami nie radzi sobie także Internet Explorer 5 (5.00.2614.3500 z 1999r.), przy czym nawet strona Microsoftu nie wyświetla się w nim prawidłowo, nie istnieje również poprawne przekierowanie wpisane w stronę startową przeglądarki (podobnie, jak przy Netscape).
„Błąd skryptów” sygnalizowany jest tak:

a strona wygląda tak:

Na marginesie: Netscape 4.51 dla Windows 95 da się uruchomić w środowisku (nie)emulatora Wine.
Netscape 4 w środowisku Wine (Ubuntu 10.04 LTS)
Oczywiście wersja dla Linuksa także działa (nawet sporo szybciej), choć wymaga podstawienia kilku bardzo starych wersji bibliotek.

Gdybym miał wybierać technologię komunikacji, która w przyszłości być może będzie dobrze zgodna wstecz, na pewno nie byłaby to prezentacja treści w Internecie. Ostatnie 10 lat rozwoju dobitnie to pokazuje. Niektóre usługi i kanały komunikacji, które były popularne 15 lat temu, obecnie są w zaniku lub tracą popularność na rzecz usług Web 2.0 (IRC, który został prawie całkiem zastąpiony przez czaty webowe), inne już zostały zapomniane i większość internautów w ogóle o nich nie wie (Archie, Gopher) lub zostały zarzucone ze względu na niebezpieczeństwo transmisji (Telnet). Przewidywanie przyszłości jest bardzo trudne, tutaj nie pomaga ekstrapolacja dzisiejszych zjawisk.